Single post

Liselerde uyum eğitimi başladı

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), özellikle okul terklerini azaltmak ve okula uyumu sağlamak amacıyla lise 9. sınıf öğrencileri için düzenlenen uyum eğitiminin pilot uygulaması başladı.

MEB tarafından yapılan “Ortaöğretim Düzeyinde Sınıf Tekarı, Okul Terki ve Okul Dışında Kalan Çocuklar” araştırma sonucunda okul terk etme ve sınıf tekrarı yapma riskinin ve oranlarının en çok 9. sınıfta olduğu belirlendi. Araştırma bulgularına göre, sınıf tekrarı yapan öğrencilerin yüzde 74’ünü ve okul terki yapan öğrencilerin yüzde yüzde 28’ini dokuzuncu sınıf öğrencileri oluşturdu. Bu kapsamda yapılan nicel ve nitel görüşmeler sonucunda okulu terk etme ve sınıf tekrarı yapma nedenlerinden birinin okula uyum sağlayamama olduğu ortaya çıktı. Tüm bu verilere dayanarak Bakanlık, ortaöğretim kurumlarında eğitim-öğretime başlayan dokuzuncu sınıf öğrencilerine 10 ilden seçilen 12 pilot okulda “Ortaöğretime Uyum Programı” uygulamayı amaçladı.

Uyum eğitimi, Ankara’da törenle başladı

Türkiye genelinde belirlenen 10 ilde pilot uygulaması bugün başlayan uyum eğitimi, 13 Eylül’e kadar sürecek. Ankara’da pilot okul seçilen Ayrancı Aysel Yücetürk Anadolu Lisesi’nde düzenlenen törenle uyum eğitimi başladı. Törene katılan liseye yeni başlayan 9. sınıf öğrencilerine yaka kartları verildi.

Çankaya İlçe Müdürü Haluk Saydan, törende yaptığı konuşmada, Bakanlığın Ankara’yı bu program kapsamında pilot il çesmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ayranca Aysel Yücetürk Anadolu Lisesi’nin başarılı bir okul olduğunu belirten Saydan, bu okulun kısa sürede Türkiye’de bir marka olacağını söyledi. Uyum eğitimi projesinin önemli bir uygulama olduğunu anlatan Saydan, okulların açıldığı ilk haftanın velinin, öğrencinin okula alışmamasıyla geçtiğini ve bu nedenle eğitim açısında verim alınamadığını belirtti. Yeni uygulamayla eğitim öğretim başlamadan öğrencinin okula uyumunun sağlanmış olacağına değinen Saydan, velilerin endişe duymamasını, çocuklarının emin ellerde olduğunu söyledi.

Okul Müdürü Sibel Akbıyık da uyum eğitiminin öğrencilerin birbiriyle kaynaşmaları açısından önemli olduğunu anlatarak, 3 gün boyunca öğrencilerle eğitici etkinliklerin düzenleneceğini belirtti.

DEVAMI İÇİN