Single post

Meslek lisesi mezunları teknisyen olacak

MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, “Meslek okullarını cazip hale getirmek için bundan sonra meslek lisesi öğrencileri teknisyen olarak mezun olacak” dedi.

Gülay, Antalya’da, Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde düzenlenen, “Mesleki ve Teknik Eğitim Sektör İşbirliği Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, meslek okullarında son sınıfa gelen öğrencilerin haftada 3 gün, yılda ise 4 ay boyunca işletme eğitimi aldığını belirtti.

İşletme eğitimlerinin atölyelerde, okul laboratuvarında yapıldığını ancak bunun nitelikli iş gücü yetişmesi anlamında yeterli olmadığını anlatan Gülay, “Bizim, okullarımızın atölyesini devlet imkanlarıyla yenilememiz mümkün değil. Sürekli bilgi değişiyor, sistem değişiyor ve yeni teknolojiler ortaya çıkıyor. Atölye ve laboratuvarları biz yeniliyoruz ama bizim esas işimiz özel sektörün kaynaklarını birlikte kullanmak” dedi.

Gülay, öğrencilerin okullarda kurulan mini cihazlarda şekil ve kullanım olarak bilgi alması gerektiğini, öğrencilerin esas olarak üretimde öğreneceği uygulamanın işletmeler olduğunu söyledi.

İşletmelerin meslek okulları için büyük bir öneme sahip olduğunun altını çizen Gülay, “Biz işletmelerin emrindeyiz, işletmeler yoksa mesleki eğitimler de yoktur. İşletmeler varsa mesleki eğitim de var. Onların istediği nitelikli iş gücünü birlikte yetiştireceğiz” diye konuştu.

Mesleki okullar ve işletmeler arasında iş birliği yenilikleri yaptıklarını belirten Gülay, milli eğitim olarak mesleki eğitimlere 280 lira katkı sağladıklarını belirtti.

http://www.hurriyet.com.tr/meslek-lisesi-mezunlari-teknisyen-olacak-40387062